AgrrUni : Mg mindg (sajnos!) s mr megint aktulis: a parlagf (Ambrosia artemisiifolia) |
Mg mindg (sajnos!) s mr megint aktulis: a parlagf (Ambrosia artemisiifolia)
Farkasn Szerletics Anik 2007.01.30. 15:21
Az Egszsggyi Vilgszervezet adatai szerint a Fldn 115 millian szenvednek pollenallergitl. Az Allergia Vilgszervezet statisztikja szerint a sznantha egymaga 20 millird dollros kiadst, illetve vesztesget jelent vilgszerte. Magyarorszgon 1,5-2 milli ember orrt s szemt irritlja a pollen, s az allergiaellenes szerek tmogatsra vi 7 millird forintot fizet a trsadalombiztosts (HVG).
A pollenszezon kezdetvel jelentkez allergia kvetkeztben tsszgs, orrfolys, get szemviszkets, gyakori levertsg, szorongsos zavarok, alvszavarok s fradtsg uralkodik el minden negyedik emberen.
Az allergia az utbbi harminc vben lett "npbetegsg", de a szezonlis allergit mr 1565-ben Leonardo Botallo olasz anatmus feljegyezte. A krt akkor mg rzsalznak hvtk.
Hromszz vvel ksbb Angliban mr "nyri gyulladsknt" emltik ezt a betegsget. Mg nem tudtk, hogy a napfny, az zon vagy ppen a nvnyek a legfbb kivlt okai. Nhny vvel ksbb Charles Blackley asztmatolgus kimutatta, hogy a pollenek okozzk a sznantht. A tlrzkenysget persze szinte minden anyag kivlthatja, de a legtbb bajt mgis a pollenek, vagyis a virgporszemek okozzk. A szezonlis allergiban szenvedk mr tavasztl rosszul rzik magukat, hiszen az ger, a mogyor, a nyrfa, az tif, az rm is kivltja az allergis tneteket.
Magyarorszgon a leggyakoribb allergn, vagyis az allergit kivlt ok a parlagf pollenje. A hajdan csak az Egyeslt llamok nagy sksgain elfordult gyomnvny az 1900-as vek elejn kerlt be Magyarorszgra a fertztt gabonaszlltmnyokkal. Szvs s nagyon gyorsan szaporodik, ezrt ma mr az orszg egsz terletn megtallhat. Ignytelensge miatt olyan terleteken is gykeret ver, ahol ms nvnyek nem lnek meg: vasti tltseken, ipari terleteken, vagy ersen szennyezett krnyezetben.
Ahol lehetsg van r, ott a virgzat megjelense eltt, vagyis legksbb jnius kzepig ki kell irtani! Nagyon fontos, hogy a fokozott veszlyeztetettsg miatt gyermekeket nem szabad bevonni a gyomllsba! Az letben hagyott parlagf egybknt jliusra rik be, a pollenkiszrds jlius vgn s augusztusban intenzv (www.nlcafe.hu).
Mit tehetnk mi, akiknek a fldjn az egyik legjelentsebb gyom a parlagf?
Termszetesen vegyszereznk, mveljk a termfldet. Azonban rdemes odafigyelni a megfelel mennyisg tpanyag kijuttatsra is. Ngy ves talajmvelsi tartamksrletnk ez irny tapasztalataink sszefoglalsa a kvetkez (rszletesen megjelenik Nvnyvdelem, 2003/7): Gdlln, a Szent Istvn Egyetem (volt GATE) Nvnytermesztsi Ksrleti Tern ngyismtlses talajmvelsi tartamksrletet lltottunk be 1999-ben.
Talajmvelsi kezelsek: sznts (22-25cm), lazts (35-40cm) + trcszs (16-20cm), kultivtorra alapozott mvels (16-20cm) s direktvets. A mvelsi kezelseket kt, eltr szint tpanyagmennyisggel kombinltuk:
80 kg N + 60 kg P2O5 + 60 kg K2O /ha , a talaj tpanyag-elltottsghoz mrten minimlis s
160 kg N + 120 kg P2O5 + 120 kg K2O /ha optimlis adag.
1999-ben fehr mustrt vetettnk, ezt kvette az szi bza. Ennek llomnyt egy alkalommal kezeltk gyomirtval (Farkas I-n et al. 2001). Az szi bza utn olajretek vetsre kerlt sor, majd kukorica kvetkezett.
Adataink kirtkelsekor figyeltnk fel a kvetkezkre:
A mvels hatsnak elbrlshoz figyelembe kell venni a trgyzst, valamint a nvnyi sorrendet.
A fehr mustrban a parlagf alacsony bortsnak egyik oka lehetett allelopatikus hats.
Felttelezhet s valsznbb a behurcols (a krnyez terletek ers fertzttsge), mint a mlyebb rtegekben fellelhet magkszlet jelenlte.
A tpanyagellts befolysa jelents (br statisztikailag nem igazolhat) a parlagf szempontjbl. Az brkon jl lthat, hogy kisebb tpanyagmennyisgnl a parlagf nagyobb bortst rt el. A nagyobb tpanyagmennyisg biztostja a versenytrsak szmra a lehetsget, hogy fellnjk a parlagfvet, de ennl is jelentsebb, hogy a termesztett nvny gyomelnyom kpessge is jobban rvnyre jut.
Megfelel tpanyagellts, vetsforg s a szksges mrtk vegyszerezs segthet abban teht, hogy termfldjeinken cskkentsk a parlagf okozta krokat.
Egy sznak is szz a vge, taln ma mr nem foghat egyrtelmen a mezgazdasgra vagy ppen a nem gazdlkodsra a parlagf tovbbi terjedse.
Embertrsainkra is tekintettel ne csak fldjeinket gondozzuk, hanem a hz krl a jrdt, rkot stb. S ha mi ppen ismerjk is ezt a gyomot s felismerjk, segtsnk msoknak is a tuds birtokba jutni. Legfkppen pedig hzzuk ki tvestl a parlagfvet, lehetleg mg virgzs eltt!
Felhasznlt irodalom: www.nlcafe.hu(2003-06-28 Nk lapja Bnsgi Gyrgy)
Rtsszentenek, HVG, 2003. jn. 21.
Farkas I-n - Percze A. - Vincze M. (2001): A Segal 65 WG® hatsa klnbz talajhasznlati rendszerekben. Nvnyvdelem 37 (7), 2001. p. 351-358.
|