Kvetkez 10 cikk | Elz 10 cikk |
A tpanyagellts jelentsge a parlagf elleni vdekezsben |
Farkas Imrn |
2007.01.29. 19:29 |
Szakmai krkben nem kell hangslyoznunk, hogy a biztos terms egyik felttele a nvny elltsa a szksges tpanyagokkal. Termszetesen a mtrgyzssal nem helyettesthet, nem vlthat ki az okszer s a lehet legjobb talajmvels, a megfelel vetsforg, a tenyszidei idjrs befolysa illetve az emberi tnyezk, de a kros, kedveztlen hatsok mrskelhetk.
A nem megfelel agrotechnika s tpanyag-ellts kvetkezmnyei kzl jelents az a gazdasgi kr, amit a felszaporod gyomok okoznak, a termsvesztesg akr 40% is lehet, a gyomok elszaporodsa a megelz eljrsok elgtelensge kvetkeztben jrulkos kltsggel – vegyszerezs – terheli a gazda zsebt.
A tpanyagelltsnak leginkbb termsnvel hatst, gy jvedelemtermel kpessgt vizsgljk. Termszetesen a termsnvekeds sszefgg azzal, hogy a jl bellt llomny kevsb knyszerl versengsre a gyomokkal szemben.
|
Gyomosods vizsglatok gdlli termhelyen |
Farkas Imrn |
2007.01.29. 19:25 |
Bevezets
Az ember s a nvnyek kapcsolata a kezdetektl sajtos. A legsibb idkben, amikor mg sz sem volt a tudatos nvnytermesztsrl, de mr bizonyos fok llattenysztst folytattak eleink, a taposst, tiprst jl tr nvnyek terjedhettek el nagyobb szmban. A szllshelyeken, illetve a vadak csapsain az emberi tevkenysgtl fggetlenl szaporodhattak el a bvebb N-elltst ignyl vagy elvisel nvnyek. Az ember letelepedse utn krnyezetnek komfortosabb ttele rdekben kiirtotta az eredeti nvnyzetet. A teleplsek krnykn felhalmozd s leboml szerves anyag szintn a N-kedvel nvnyeknek jelentett idelis lhelyet. A gyjtgets az elhullajtott termsek, magvak rvn jrult hozz bizonyos nvnyek elterjedshez. Hasonl hatssal brt ksbb az jvilg felfedezse, a vilgmretv fejld kereskedelem is.
Valjban a tudatos termeszts megindulsval kezddtt meg a termszetes nvnyzet sztvlsa, antropogn sztvlasztsa kultr- s gyomflrra.
A gyomkutatsok jelents eredmnyeket hoztak. Mgis, a 20. szzad folyamn a nagyhats s szelektv vegyszerek kifejlesztse ellenre, vagy ppen emiatt a gyomok tovbbra is gondot okoznak genetikai adottsgaik s az ebbl add „letrevalsguk” rvn. Ma mr elfogadottnak tekinthet az a becsls, miszerint a rovarok s a krokozk egyttesen sem okoznak akkora krt, mint a gyomnvnyek.
Ez akkor vlik mg szemlletesebb, ha mell tesszk a hazai gyomhelyzet tnyeit.
A jl ismert s sajt brnkn is tapasztalt gazdasgi jelensgek, az ebbl kvetkez helytelen gpvlaszts, a nem megfelel agrotechnika, a hinyos vetsforg, a nem kielgt tpanyagellts s nvnyvdelem kivltja s slyosbtja az egybknt is ers gyomfertzttsget. A gyomok nagyfok terjedse genetikai adottsgaikbl addik, amelyhez az utbbi vek elkesert idjrsi helyzete, az elhagyott fldek, parlagok s elhanyagolt rkok tnye is biztonsgot nyjt.
Az eddig felsoroltakbl is lthat, hogy a gyomkutatsok a gazdasgos termeszts rdekben elkerlhetetlenek.
Noha nvnyekrl van sz, kolgijukat napjainkban sem ismerjk elgg. Ennek valsznleg csak egyik oka az, hogy a termesztend nvnyeket jelentsgknl fogva rgebb ta s alaposabban vizsgljuk.
Az ismeretek hinynak msik oka vlemnyem szerint az egyes gyomfajokon bell ltez tbb kotipus, a rezisztens s a tolerns biotipusok kialakulsa. Ezek mlyebb megismerse, a megfelel vdekezs kidolgozsa idt vesz ignybe, gy egyes eredmnyek aktualitsukat vesztik, mieltt mg szlesebb krben elterjednnek. Itt olyan eshetsgre gondolok, amikor egy j hatanyag kifejlesztsre kerl, hatsosnak ltszik, m tesztelse sorn kiderl, hogy nem felel meg az EU ltal tmasztott krnyezetvdelmi feltteleknek. Ebbl a nzpontbl is megerstst nyer a gyomkutatsok szksgessge.
Az EU ltal tmogatott integrlt nvnytermeszts - ezen bell az integrlt nvnyvdelem - s a Nemzeti Agrr – Krnyezetvdelmi Program lehetv teszi, egyttal elvrja az ilyen irny kutatsok folytatst, a hasznlhat eredmnyek kzzttelt.
|
Kvetkez 10 cikk | Elz 10 cikk |
|