AgrrUni : Ismeretlen ismers: a csemegekukorica, 1. |
Ismeretlen ismers: a csemegekukorica, 1.
Farkasn Szerletics Anik 2007.01.30. 15:24
A kztudatban nincs elterjedve, milyen jelents lelmiszeripari nvnny is vlt az elmlt kb. 10 vben a csemegekukorica. Legtbbnk azeltt a konzervkukorict is csak halcsaliknt ismerte. Ma mr szvesen ksztjk saltinkat s ms teleinket a morzsolt csemegekukorica felhasznlsval.
A korbbi knyvek akkori kis jelentsge miatt nem szerepeltetik a csemegekukorict, mint zldsgnvnyt. A termesztsi fejezetekben azonban megemltik, mint pl. Komjti s Tuza (1976): „Ezeket a nvnyeket zemekben nem termesztik, mert tbbnyire kevs kell bellk.” Jelenleg Franciaorszg mellett Magyarorszg a kontinens legnagyobb csemegekukorica termelje, haznkban a csemegekukorica a legnagyobb terleten termesztett zldsgfle. A termterlet jelents nvekedse sszefggsbe hozhat a feldolgozipar helyzetvel.
Mangelsdorf szerint a legvalsznbb, hogy egy perui rassz az se az sszes ma termesztett csemegekukoricnak. szak-Amerika mezgazdasgban is csak ksn, a XVIII. sz.-ban jelent meg (Ftray 1980). Bagnell Richrd hozta Eurpba 1779-ben, Magyarorszgra a trk hdoltsg idejn jutott el, sokig csak dsznvnyknt termett (Somos 1975). Felttelezsek szerint az els nemestje Noves Darling volt, aki 1836-ban keresztezett s szelektlt egy nagyobb termstlag fehr szn fajtt. Haznkban 1885-ben jelent meg a Stowell’s Evergreen fajta, majd 1902-ben a Golden Bantam (Aranymazsola) (Ftray 1980). 1933-ban rtk le az els egyszeres keresztezs fajtt Golden cross bantam nven, amely mr egyszerre rik s alkalmas a gpi betakartsra. A II. Vilghbor utn a fajtk szma cskkent, s a termesztk sem rdekldtek. Lnyeges vltozs a nemestsben s a termesztsben csak az 1970-es vekben kvetkezett, amikor elkezddtt a csemegekukorica konzerv- s htipari feldolgozsa. A nagyzemi termeszts mellett fokozdott a kiszemi s hzikerti termels is. A termeszts s a feldolgozs teljes gpesthetsge is elsegtette a termeszts felfutst. A termterletek egy-egy feldolgozi kzpont kr tmrltek A vetett terlet nagysgt a feldolgozipari gppark kapacitsa hatrozta meg (Mrtonffy 1986). A Hosszhegyi llami Gazdasg 1973-ban kezdte meg elsknt a nagyzemi csemegekukorica termesztst, 50 ha ksrleti terleten. 1976-ban 600 ha-ra emelte a vetsterletet. A Kalocsai . G. 400 ha-ral csatlakozott a termesztshez (Ftray 1980). A konzervipar ltal beindtott, majd a htipar ltal kibvtett nagyzemi termeszts kezdetben USA fajtkkal indult meg: Yukoon, Jubilee, Commander. A termeszts megindulsval egyidben a hazai nemestsi munka is megkezddtt (Mrtonffy 1986).
A csemegekukorica termesztse az orszg hvsebb krzeteiben is biztonsgos. Megfelel talajmvelssel, tpanyagelltssal s ntzssel mindentt termeszthet, ahol a takarmnykukorica termsszintje magasra emelhet (Ftray 1980). A termeszts elssorban konzervipari s htipari clra trtnik. A feldolgozott termkek nagy rsze exportpiacokon rtkesl. A friss piaci termeszts kisebb nagysgrend s elssorban a korai idszakban jelents.
A csemegekukorica levele vkonyabb, a szemek cukortartalma sokkal magasabb s lassabban alakul t kemnytv, mint a takarmnykukoricban.
A csemegekukorica jl termeszthet monokultrban is. Paprika s kposztaflk utn trgyzs nlkl is vethetjk, utnvnyei ltalban szpen dszlenek. A szntfldi nvnytermesztsben a msodvetsek sorban jelents szerepet jtszanak a friss fogyasztsra, vagy tartstsra termeszthet zldsgnvnyek, gy a csemegekukorica is. Fleg korai zldbors, retek, salta, zldhagyma utn vethet (Katona s Olh 1978).
Egyszik nvny, ezermagtmege fajtnknt nagyban vltoz, 250-320 gramm, csrzkpessgt 4-5 vig kpes megtartani.
Melegkedvel nvny, fejldshez az optimlis hmrsklet 22 C. A fagyot nem, a meleget jl tri. Legksbb jnius kzepn el kell vetni, ekkor a szeds szeptember vgre esik. Hvs nyarakon a fagyokig nem kapunk szedhet termst. Az els fagyok pedig tnkreteszik a kukorica lombjt, a terms tovbbi fejldse lell (Katona s Olh 1978).
Csrzsa akkor indul meg, ha a ta1aj a 10-12 C hmrskletet elri. A csrz magvak rzkenyen reaglnak az elfordul nagyobb hingadozsra (Ftray 1980).
prilis vgtl jnius vgig vetjk, 70 cm-es sortvolsg mellett 25-30 cm-es ttvolsgra, 3-6 cm mlyre, a vetsmlysg a talaj ktttsgtl fgg. Az egyenletes vetsmlysg elengedhetetlen az egyntet fejlds rdekben (Ftray 1980). Sok fnyt ignyel. Legjobban a kzpkttt, humuszos vlyog talajon fejldik, tpanyagignye nagy.
Szrazsgra hajl ghajlatunk szksgess teszi ntzst. Vzignye a cmerhnys idejn a - hmvirgzstl szmtott 25-30 nap – a legnagyobb, ebben az idszakban mindenkppen tancsos ntzni. ntzvz ignye 300-320 mm, hetenknt 30-35 mm.
A betakarts optimlis ideje gynevezett teljes rsben a szemek 68-73 %-os vztartalmnl van, ezt az llapotot a fajtk 2-5 napig tartjk. ze kellemes, desks, a szemek zsengk. Elrhet terms: csuhs csterms 8,0-9,0 t/ha, fosztott csterms 6,0-6,2 t/ha, vgott szemek 2,7-2,9 t/ha, takarmnyozhat mellktermk 4,0-8,0 t/ha. Csak egy-kt napig lehet hvs helyen a minsg romlsa nlkl trolni. Csuhlevelekkel egytt takartjuk be s troljuk, csak kzvetlenl a felhasznls eltt tvoltsuk el azokat. A mellktermkknt keletkez csuh s torzsa j silalapanyag.
A csemegekukorica koraisga bevtelnvel tnyez. Nem csak a rvid tenyszidej fajtk vetse lehet erre megolds, hanem a nhny zldsgflnl jl bevlt palntanevels vagy a takarflia alkalmazsa is, melyek azonban csak a friss fogyasztsra termesztett kukoricnl alkalmazhatk (Kurucz 1998).
A csemegekukorica nvnyvdelme nem teljesen kiforrott. A megbzhatan alkalmazhat nvnyvd szerek, vegyszeres eljrsok szma kevs, az egyes technolgiai elemek rszben vagy teljesen kidolgozatlanok. Jelentsebb krtevi: gyapottok bagolylepke, kukoricamoly, jelenleg pedig mr az amerikai kukoricabogr is. A takarmnykukoricban alkalmazott ksztmnyek ebben a kultrban nem hasznlhatk (Szeke 1998). Betegsgei: golyvs szg, fuzriumos betegsg, melyekre a megolds a rezisztencianemests.
1.bra: A csemegekukorica fbb termelsi mutati (1996-2001)
Forrs: KSH Mezgazdasgi Statisztikai vknyvek
1. Ftray R. (1980): Csemegekukorica (in: A szntfldi zldsgtermeszts gyakorlata (szerk.: Zsitray A. Mezgazdasgi Kiad, Bp. p. 490) pp. 442-460
2. Komjti I. s Tuza S. (1976): Vetemnyeskert, Mezgazsdasgi Kiad Bp. p. 170
3. Mrtonffy B. (1986): Csemegekukorica (in Zldsgfajtink (szerk. Kaps S.) Mezgazdasgi Kiad, Bp. p. 391) pp. 331-342
4. Katona J s Olh L. (szerk.) (1978): Kertszek knyve, Mezgazdasgi Kiad Bp. p.405
5. Kurucz M. (1998): Palntzott s takart csemegekukorica. Kertszet s szlszet. 47. 11. p. 7
6. Somos A. (1975): Zldsgtermeszts, 4. tdolg. Kiad. Mezgazdasgi Kiad Bp. p. 556
7. Szeke K. (1998): A csemegekukorica krtevi. Kertszet s szlszet 47. 13. pp. 20-22
|