Agrofrum : A tpanyagellts jelentsge a parlagf elleni vdekezsben |
A tpanyagellts jelentsge a parlagf elleni vdekezsben
Farkas Imrn 2007.01.29. 19:29
Szakmai krkben nem kell hangslyoznunk, hogy a biztos terms egyik felttele a nvny elltsa a szksges tpanyagokkal. Termszetesen a mtrgyzssal nem helyettesthet, nem vlthat ki az okszer s a lehet legjobb talajmvels, a megfelel vetsforg, a tenyszidei idjrs befolysa illetve az emberi tnyezk, de a kros, kedveztlen hatsok mrskelhetk.
A nem megfelel agrotechnika s tpanyag-ellts kvetkezmnyei kzl jelents az a gazdasgi kr, amit a felszaporod gyomok okoznak, a termsvesztesg akr 40% is lehet, a gyomok elszaporodsa a megelz eljrsok elgtelensge kvetkeztben jrulkos kltsggel – vegyszerezs – terheli a gazda zsebt.
A tpanyagelltsnak leginkbb termsnvel hatst, gy jvedelemtermel kpessgt vizsgljk. Termszetesen a termsnvekeds sszefgg azzal, hogy a jl bellt llomny kevsb knyszerl versengsre a gyomokkal szemben.
Gdlln, barna erdtalajon belltott ksrletben biolgiailag kedvez vetsforgban vizsgltuk klnbz mvelsi eljrsok termsre, talajllapotra s a gyomosodsra gyakorolt hatst eltr tpanyagellts mellett. A ksrletben alkalmazott mvelsek:
Sznts (22-25cm),
Lazts (35-40cm)+trcszs (16-20cm),
Kultivtorra (16-20cm) alapozott mvelsi rendszer,
Direktvets.
A mtrgyzs sorn a talaj tpanyag-elltottsghoz mrten alacsony s optimlis adagokat juttattunk ki:
80 kg N + 60 kg P2O5 + 60 kg K2O /ha hatanyag, illetve
160 kg N + 120 kg P2O5 + 120 kg K2O /ha hatanyag.
A terleten svos elrendezs, ngy ismtlses ksrletet alaktottunk ki, ahol a parcellk 5*20 m-esek. A terlet idjrsrl elmondhat, hogy a sokvi tlagos csapadk 564 mm, amelybl a tenyszidre 313 mm jut. 1999-ben 837 mm hullott, ennek nagyobb rsze (225 mm) a tenyszidben. A 2000. v szraz volt, 344 mm lehullott csapadkkal az ves csapadkhiny a sokvi tlaghoz kpest 220 mm, amelybl 150 mm hiny jutott a tenyszidre. 2001-ben a szeptemberig lehullott csapadk 310,4 mm, amely 97,4 mm-rel haladja meg a sokvi tenyszidei tlagot. A sokvi tenyszidei tlaghmrsklettl - 16, 75oC - val eltrs 1999-ben + 0,83oC-nak, 2000-ben + 1,07oC-nak, 2001-ben + 0,98oC-nak addott.
1998 szn egynteten szi szntst alkalmaztunk. 1999. prilis 12-n kiegyenlt (vd) nvnyknt – catch crop – fehr mustrt vetettnk, melyet jnius 29-n szrzzztunk. A catch crop nvnyek talajvdelmi s tpanyag-kimosdst megakadlyoz szerepk miatt jelentsek Nyugat-Eurpban s nyernek teret az EU kvetelmnyei miatt vrhatan haznkban is.
1999. oktber 28-n a kedveztlen termhelyi krlmnyeket is jl tr Mv Magvas szi bza fajtt vetettnk, amelyet 2000. jlius 13-n takartottunk be. Az szi bzt olajretek kvette, ezutn pedig kukorict vetettnk.
A fehr mustr llomnyban kt alkalommal - llomnyban majd zzott tarln - vgeztnk gyombortsi vizsglatokat az 1m2-es kvadrt mdszerrel, mindkt alkalommal 10 ismtlsben mrtk a bortsi szzalkot. Az szi bza llomnyban hrom alkalommal alkalmaztuk ugyanezt a mdszert a gyomviszonyok felmrse cljbl. A fehr mustr tarl talajban tarlhnts utn gyommag-tartalkot vizsgltunk, szrbotos mintavtellel 0-10 cm-rl vett 10 mintbl. Az 1999-es s a 2000. prilisi felvtelezsi adatok alapjn szksgesnek tartottunk egy herbicides kezelst is beilleszteni. Ennek sorn egy 15 % amidoszulfuront s 50 % metribuzint tartalmaz gyri keverket alkalmaztunk, amely szles spektrum, magrl kel ktszikeket irt szer. A hatanyag-lersok alapjn a parlagf is rzkeny a szerre. Az szi bzt kvet olajretek llomnyban egy alkalommal, mg a kukoricban hromszor vizsgltuk a gyombortst.
A fehr mustrban s az szi bzban kapott eredmnyekrl hamarosan megjelenik a tanulmny a Nvnytermels c. folyiratban (Farkasn Szerletics Anik: Mvelsi rendszerek rtkelse gyomszablyozsi szempontbl gdlli barna erdtalajon). Itt most csak a parlagfvel kapcsolatos eredmnyeket rszletezzk.
1999-ben - csapadkos s az tlagosnl melegebb vben – a fehr mustr llomnyban a mjusi alacsony sszbortson (9,31%) bell a korai egyvesek voltak jelentsek. A nyri ktszikek kzl a veszlyesnek s jelentsnek mondott fajokat jegyeztk fel.: a porcsin keserfvet (Polygonum aviculare) 0,65%, a parlagfvet (Ambrosia artemisiifolia) 0,42%, a fehr libatopot (Chenopodium album) 0,18%, a kakaslbfvet (Echinochloa crus-galli) s a kvr porcsint (Portulaca oleracea) 0,12%, a labods disznparjt (Amaranthus blitoides) 0,1%, a szeld csorbkt (Sonchus oleraceus), a muhar fajokat (Setaria spp.), a fekete csucsort (Solanum nigrum) 0,02%, a lapulevel keserfvet (Persicaria lapathifolia) pedig 0,01% bortsi rtkkel. Az adatok tz felvtel tlagait jelentik.
Augusztusban ismt meleg s igen csapadkos idszak utn vgeztk a mustr zzott s hntott tarljn az jabb gyomfelvtelezst. A parlagf 3,4%-os bortst mutatott. Olyan fajok elztk meg, mint a fehr libatop 10,5%-kal, a kvr porcsin 9,95%-kal, a porcsin keserf 8,5%-kal, a szrs disznparj (Amaranthus retroflexus) 6,25%-kal, a betyrkr (Conyza canadensis) 4,92%-kal, a pirk ujjasmuhar (Digitaria sanguinalis) 4,88%-kal, s elgg megkzeltette a kakaslbf is 3,15%-kal.
A szrzzs s a trcss tarlhnts utn a talaj gyommagkszletnek meghatrozsa cljbl vett mintk sszestett eredmnye szerint a T4-es letforma csoportbl szrmazott a legtbb gyommag, az ide tartoz 12 faj 727 db magot adott vizsglatainkban. Ezen bell a disznparj flk 501, a libatop flk pedig 170 maggal voltak jelen. A termhelyen tipikus - a parlagf is az - egyb T4 letformj fajok magvaibl jelentsen kevesebbet szmlltunk a mintkban, pldul a kvr porcsin 15, a porcsin keserf 12 magjt talltuk. Az ugari szulkpohnka, a kakaslbf s a fak muhar 6-6 db magja mellett mindssze 4 db szrmazott a parlagftl.
Az szi bza llomnyban hrom alkalommal vgeztnk felvtelezst. A parlagf bortsi %-ra vonatkoz prilisi adatokat az 1. brn kvethetjk nyomon. Minimlis tpanyagszinten a borts cskken sorrendje: Lazts +trcszs(1,55%) > Direktvets(1,3%) > Sznts(1,01%) > Kultivtoros mvels(0,4%), mg optimlis tpanyagellts esetn Direktvets(0,7%) > Kultivtoros mvels(0,5%) > Sznts = Lazts +trcszs(0,25%).
Az prilisi felvtelezs utn kerlt sor a permetezsre.
Mjusra - mivel az sszborts jelents hnyadt tettk ki a hatanyagra rzkeny fajok, illetve a tenyszid is elre haladt - az rzkeny fajok s a korai egyvesek mr nem voltak jelen, a parlagf bortsa is jelentsen lecskkent. Az sszbortst a kevs tpanyagot kapott szntott kezels kivtelvel mindentt az velk hatroztk meg. A parlagf bortsnak alakulsa minimlis tpanyagszinten: Sznts(0,1%) > Lazts +trcszs = Direktvets(0,05%) > Kultivtoros mvels(0%). Optimlis tpanyagszinten pedig csak a szntott kezelsben talltunk parlagfvet, 0,15% bortsi rtket jegyeztnk fel.
Jniusra az velk - ezen bell is a tarackbza – egyrtelmen bortsi flnybe kerltek. Ebben az idpontban csak a minimlis mennyisg tpanyaggal elltott kezelsekben talltunk parlagfvet, bortsnak cskken sorrendje ebben az esetben: Kultivtoros mvels(0,2%) > Lazts +trcszs = Direktvets(0,05%) > Sznts(0%).
Az olajretek llomnyban 2000. augusztus 24-n vgzett felvtelezs sszestett adatai szerint a tanulmny trgyt kpez fajt csak optimlis tpanyagszinten, a Lazts + trcszs kezelsben jegyeztk fel, elenysznek mondhat 0,06%-os bortssal. Az egyveseket az idpontnak megfelelen a T4 letforma fajai kpviseltk klnbz arnyban: kvr porcsin, fehr libatop, fak muhar, kakaslbf, fekete csucsor, brk gmorr (Erodium cicotarium), szrs disznparj, pokolvar libatop (Chenopodium hybridum).
Kukoricban szintn hrom alkalommal ksztettnk felmrst. Az els felvtelezsre 2001. jniusban kerlt sor. A vrakozsnak megfelelen a vizsglt faj minden kezelsben megjelent. Azonban kezelsenknt vltoz mrtkben, de megelzte a kakaslbf, a tarackbza s egyebek. A mvelsek sorrendje a parlagf cskken bortsi %-a szerint (2. bra) alacsony tpanyagszinten a kvetkezkppen alakult: Sznts(0,3%) > Lazts +trcszs = Direktvets(0,25%) > Kultivtoros mvels(0,05%). A talaj tpanyagltottsghoz kpest optimlis mtrgyzs mellet Lazts + trcszs(0,5%) > Kultivtoros mvels = Direktvets(0,35%) > Sznts(0,1%).
Jliusban jval nagyobb sszbortst tapasztaltunk. A sorrendet tekintve a parlagf elrbb kerlt, de vezet helyet nem szerzett. Ez a tny az adatok feldolgozsa sorn meglepets volt, mert az llomny szemrevtelezsekor egyrtelmnek ltszott elssge. A borts alapjn alkotott sorrend a kevesebb tpanyagot kapott kezelsekben: Sznts(13%) > Kultivtoros mvels(9,75%) > Direktvets(8,5%) > Lazts +trcszs(7,5%), mg magasabb tpanyagszinten: Sznts(9,55%) > Lazts +trcszs (8,5%) > Kultivtoros mvels(5%) > Direktvets(4,25%).
Szeptemberre cskkent az sszborts, kevesebb fajt talltunk. A parlagf bortsa (2. bra) eltren alakult a klnbz kezelsek hatsra. Alacsony tpanyagszinten: Sznts(22,5%) > Direktvets(20%) > Lazts +trcszs(17%) > Kultivtoros mvels (10,5%), magasabb tpanyagellts esetn pedig: Sznts = Kultivtoros mvels(4%) > Direktvets (1,5%) > Lazts +trcszs (0%)
Az 1. s a 2. bra kimutatja a tpanyagellts jelentsgt. Lthat, hogy az alacsony tpanyagszint kedvezett a parlagfnek.
A mvelsek parlagfvet korltoz hatsnak rtkelsre sszefoglaltam, hogy az egyes felvtelezsek alkalmval a klnbz mvelsi eljrsok hnyadik helyet foglaljk el a parlagf bortsi szzalknak cskken sorrendjben. gy az a mvels tekinthet a leghatkonyabbnak a parlagf ellen, melynek rtkszma a legnagyobb, illetve az a mvels kedvez leginkbb a parlagf fejldsnek, mely a legkisebb szmot kapta. Amennyiben kett vagy hrom mvelsben ugyanazt a bortsi szzalkot tapasztaltam (akr 0%), a helyezsek rtkszmt tlagoltam. A vgeredmnyt az 1. tblzat tartalmazza, melybl lthat, hogy a talaj elltottsghoz kpest alacsony tpanyagszinten az szi bzban leginkbb a laztssal kombinlt trcszs kedvezett a parlagfnek, legkevsb pedig a kultivtoros mvels. Ugyanezen a tpanyagszinten a kukoricban vgzett felmrsek egyrtelmen a szntst mutatjk a legkedvezbbnek, elg nagy eltrssel a msik hrom mvelshez kpest. Optimlis tpanyagellts mellett az szi bzban kis klnbsgek addtak, a parlagfnek a direktvets kedvezett leginkbb, ettl alig maradt el a sznts. Kukoricban a szntott kezelsekben nyert teret legnagyobb mrtkben a vizsglt faj, de a kultivtoros s a laztsos kezels sem marad le. Az sszestett rtkszm kimutatja, hogy az adott ksrletben mindkt tpanyagszinten a sznts kedvezett leginkbb a parlagfnek, de a kisebb tpanyagmennyisg mellett jobban.
Megfigyelseinket sszefoglalva megllapthat, hogy a fehr mustrban vgzett vizsglatok alapjn a termterleten az adott vben nem volt jelents a parlagf bortsa a tbbi T4-es fajhoz s az sszbortshoz kpest. Ennek egyik oka lehetett a fehr mustr allelopatikus hatsa a parlagfre. A talaj fels 10 cm-ben a tz mintban sszesen ngy magot talltunk. Mivel ezt kveten az szi bzban a kedvez idjrs ellenre sem a forgatsos mvelsben tapasztaltuk a parlagf legnagyobb bortsi %-t, inkbb felttelezhet s valsznbb a behurcols (a krnyez terletek ers fertzttsge), mint a mlyebb rtegekben fellelhet magkszlet jelenlte. A vegyszerezs s bzallomny zrdsa hatsra a parlagf visszaszorult.
Mind az szi bzban, mind a kukoricban a kevesebb tpanyagot kapott kezelsekben nagyobb a vizsglt faj bortsa, mely utal a haszonnvnynl nagyobb vagy hatkonyabb tpanyag-felhasznlsra. Kedvezbb tpanyagellts esetn a termesztett nvny kompetcis kpessgt kihasznlhatja, gy a parlagf alulmarad.
Kt v adatai alapjn megllaptottuk, hogy a mvelsek kztt a klnbsg nem szignifikns a parlagf bortst nzve. Mindkt tpanyagszinten a sznts mutatkozik a legkedvezbbnek parlagf szmra, azonban alacsony tpanyagszinten kiemelkedbb a hatsa. gy a nvny tpanyag-ignynek kielgtse mellett a parlagf korltozsra nem az alkalmazand mvelsi eljrsok kztt kell dntetnnk, hanem a vetsforgt kell a tovbbiakban gy alaktani, hogy a parlagf lehetleg ne rvnyesljn, illetve a mvels korltoz hatst a szksges mrtk vegyszerezssel egsztsk ki.
Farkasn Szerletics Anik
Gdll, Szent Istvn Egyetem
anikofarkas@hotmail.com 1. tblzat: Az egyes kezelsek rtkelse szi bzban s kukoricban a parlagf bortsi sorrendje alapjn alkotott rtkszmok segtsgvel
|
Alacsony tpanyagszint |
Optimlis tpanyagszint |
|
Sznts |
Laz.+t. |
Kultiv. |
Direktv. |
Sznts |
Laz.+t. |
Kultiv. |
Direktv. |
2000. |
8 |
6 |
9 |
7 |
7,8 |
9,8 |
8,3 |
7,3 |
2001. |
3 |
9,5 |
8,5 |
9 |
6,5 |
7 |
7 |
9,5 |
rtkszm |
11 |
15,5 |
16,5 |
16 |
14,3 |
16,8 |
15,3 |
16,8 |
1. bra: A parlagf megjelense a klnbz kezelsekben, szi bzban
(Gdll, 2000.)
2.bra: A parlagf megjelense a klnbz kezelsekben kukoricban
(Gdll, 2001.)
|