HOGYAN FOGJUNK HOZZ?
Farkas Anik dr 2007.05.25. 19:45
Sumbn Gombos Ilona felkrsre.
Egy hosszabb cikk rszeknt jelent meg a 2007. mjusi szmban. Amint elrhet lesz a teljes cikk a neten, adom a linket.
HOGYAN FOGJUNK HOZZ?
Biztos vagyok benne, hogy amint korbban bennem is, sokakban ktsgek merlnek fel a biogazdlkods ltjogosultsgval kapcsolatban, illetve a mdszer hatkonysgt illeten. Ma mr tudom, jrhat t, ha kellen felkszlve, a szksges tuds birtokban kzeltnk e termesztsi mdszerhez. Ezrt els lpsknt, ha fontolgatjuk, hogy fokozatosan tllunk a sajt kertnkben termesztett, vegyszerektl mentes nvnyi tpllk fogyasztsra, taln rdemes, s az unis kvetelmnyeket figyelembe vve alapveten szksges is, hogy minl nagyobb terleten az gynevezett integrlt nvnyvdelem elvei szerint gazdlkodjunk. Ez elsegti a biogazdlkodsra val tmenetet, idkzben megszerezhetjk a szksges szaktudst, s abban a tudatban lhetnk, hogy megtettk az els lpst nem csak a magunk, hanem a talaj, a vz s az egsz lvilg jobb lte szmra.
A hazai nvnytermesztsi gazatot a rendszervlts ta a mai napig a termterletek llapotnak romlsa s az ltalnos elgyomosods jellemzi, amelyet felerstenek az idjrsi krlmnyek is. Romlott a talajok mvelhetsge, ezzel egytt a mechanikai (gpekkel vgzett mvels ill. kapls) gyomszablyozs (amikor nem treksznk teljes gyomirtsra – lhely vdelem - , hanem csak a szksges mrtkben korltozzuk a gyomok jelenltt) hatsfoka. Az ghajlatnak mr kis mrtk megvltozsa is mediterrn, melegkedvel fajok megtelepedst, helyenknt tmeges elszaporodst okozta a rovarok krben. A gyomnvnyek esetben is megfigyelhet, hogy a melegignyesebb fajok hdtanak teret, illetve tbb terjed fajnl a felmelegeds kzrejtszhatott a versenykpessg nvekedsben. (Solymosi 1992, Kozr s mtsai 1996).
A gyomszablyozsban ma mr mind hazai, mind eurpai viszonyok kztt a herbicidek (nvnyvd szerek) mellett az olyan megelz eljrsoknak szentelnk nagyobb figyelmet, mint terletkivlaszts, nvnyi sorrend, tpanyagellts s megfelel talajmvels, emellett kutatsok folynak a biolgiai vdekezs (llnyek veszlyes felszaporodsnak megakadlyozsa valamely termszetes ellensgk felhasznlsval, pl. katicabogr lrvja levltet ellen) lehetsgeinek kihasznlsra.
A mindenkori termesztsi felttelek nagymrtkben befolysoljk az aktulis gyomosodst (pl.: fajta, talajmvels idpontja, a vetsid s a gyomirts hatkonysga, gyomfajok, kultrnvny versenykpessge). A talajmvels, a nvnypols, ltalban az agrotechnika korszersge hatrt szab a gyomok krttelnek.
Vagyis sszefoglalva:
ha dzkodunk a szmunkra j biogazdlkodstl, kezdjnk integrlt gyomszablyozssal. Lehetleg mvelssel tegyk viszonylag gyommentess a terletet, a talaj tpusnak (humusztartalom, vzgazdlkods) s a terlet fekvsnek megfelelen vlasszunk a termeszteni kvnt nvnybl j fajtt - szerencsre a kereskedelemben egyre tbb kivl vetmag s palnta kaphat. Alkalmazzunk vetsvltst, vetsforgt, tovbbra is kapljunk. Majd lassanknt krhetjk a biogazdk tancsait rovarkrok, betegsgek ellen….
Kellemes gondolkodst, sikeres termesztst kvnok!
Farkas Anik dr.
|